Na jaką kwotę ubezpieczyć mieszkanie

Ubezpieczenie mieszkania to decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. Na jaką kwotę ubezpieczyć mieszkanie? Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Czy w ogóle warto zabezpieczać się w ten sposób?

Za ile ubezpieczyć mieszkanie? #

Aby mądrze i skutecznie ubezpieczyć mieszkanie, należy wybrać sumę ubezpieczenia, która wystarczy na jego odtworzenie po szkodzie. No tak, ale co jest ważne przed podjęciem decyzji?

Poniesione straty a ubezpieczenie mieszkania #

Wyobraź sobie, ile kosztowałby remont Twojego mieszkania, gdyby doszło w nim do dużego pożaru. W takich zdarzeniach, często to dym i sadza wyrządzają większe szkody, niż sam ogień bezpośrednio. Trzeba kupić nowe ubrania, nowe talerze, sztućce, nowe pościele, nowe meble, nowe praktycznie wszystko. A to tylko przedmioty codziennego użytku. Trzeba przecież zrobić generalny remont.

Według bardzo ostrożnych szacunków – remont około 45-metrowego mieszkania z odtworzeniem podstawowego umeblowania i wyposażenia dla dwóch osób wynosi, w zależności od standardu, od 40 000 zł w górę. Każdy jednak musi samodzielnie określić swoją sumę ubezpieczenia, biorąc pod uwagę z jednej strony wysokość maksymalnej szkody jaką może ponieść, z drugiej strony kwotę składki jaką może zapłacić.

Składka ubezpieczenia mieszkania #

Załóżmy, że Twoje mieszkanie dzisiaj jest warte 250 000 zł. Wszystkie Twoje meble, wyposażenie oraz pozostałe ruchomości domowe są warte 50 000 zł. Dochodzi jeszcze suma gwarancyjna w odpowiedzialności cywilnej – czyli szkody, które Ty możesz wyrządzić innym. W czerwcowym pożarze, gdy w Polsce doszczętnie spłonęło mieszkanie na szóstym piętrze wieżowca mamy następujący szacunek strat:

Mieszkanie 250 000 zł

Wyposażenie 50 000 zł

Szkody w mieszkaniach powyżej i poniżej oraz szkody w dociepleniu budynku – 500 000 zł

Łącznie 800 000 zł

Polisa, która pokryłaby te wszystkie straty kosztuje u nas tylko 34 zł miesięcznie. …………………………………………………………………………………. Dopisać zachętę/zapytanie, czy warto, nie warto itp.

……………………………… Dopisać podsumowanie.

Tekst jest za krótki – ma dopiero jakieś 50% wymaganej długości.