Ubezpieczenie utraty zniżek

Czym jest ubezpieczenie utraty zniżek? Jak i na co działa? Kiedy nie zadziała, pomimo że jest wykupione? Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Czy w ogóle warto je wykupić? 

Co to jest ubezpieczenie utraty zniżek?

Większość zakładów ubezpieczeń oferuje możliwość wykupienia ochrony zniżek po szkodzie. Ubezpieczenie utraty zniżek po szkodzie działa różnie, zależnie od firmy ubezpieczeniowej. Najczęściej polega to na tym, że nie bierze się pod uwagę pierwszej szkody. Miałeś jedną szkodę – to tak, jakbyś nie miał wcale szkód. Miałeś dwie szkody – to tak, jakbyś miał tylko jedną itd. Czasem jest też ograniczenie kwotowe, np. nie bierze się pod uwagę szkód do 5000 zł.

Jakich ubezpieczeń dotyczy ubezpieczenie utraty zniżek?

W zależności od firmy ubezpieczeniowej najczęściej dotyczy to ubezpieczenia OC i Auto Casco.

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie utraty zniżek?

Ubezpieczenie utraty zniżek to nie to samo co gwarancja utrzymania ceny. Może się zdarzyć, że pomimo wykupienia tej ochrony, składka wzrośnie. Ochrona zniżek dotyczy tylko tego konkretnego zakładu ubezpieczeń. Jeśli wykupisz ochronę zniżek w firmie X i będziesz miał szkodę, to firma X nie weźmie tej szkody pod uwagę. Wszystkie pozostałe firmy ubezpieczeniowe będą tę szkodę liczyły normalnie. Jeśli firma X zmieni taryfy, to może się okazać, że u konkurencji będzie taniej, pomimo szkody. Niejeden agent ci powie, że warto, bo to dodatkowa składka dla niego. W naszej ocenie – to zależy. Ty zdecyduj pamiętając że przeszłość znasz, a przyszłości nie.

Czy warto wykupić ubezpieczenie utraty zniżek?

To, oczywiście, zależy. Tak, warto, w szczególności młodym kierowcom, którzy zaczynają swoją przygodę z ubezpieczaniem pojazdów. Zniżki za bezszkodowość obniżają składkę. Sytuacja się odwraca w przypadku, gdy nie mamy takich zniżek i spowodujemy szkodę. Musimy się wtedy liczyć nie tylko z brakiem zniżki, ale też ze zwyżką składki. Szkodowi kierowcy mają czasami cenę polisy OC przewyższającą wartość pojazdu.

Co to jest zniżka za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia?

To nic innego jak współczynnik obniżający składkę w zależności od przebiegu ubezpieczenia. Im więcej lat bez szkód, na tym niższą składkę mogą liczyć klienci. Klienci szkodowi płacą wyższe składki.

 

 

 

Interesujące? Udostępnij!