Jakie dokumenty warto wozić w samochodzie

Odpowiedzialnosc agenta ubezpieczeniowego

Chociaż nie musimy już posiadać ze sobą praktycznie żadnych dokumentów, to jednak warto we własnym samochodzie wozić „Pakiet Pewnego Kierowcy”. Co powinien zawierać taki pakiet?

Pakiet Pewnego Kierowcy

  • Kserokopia dowodu rejestracyjnego
  • Kserokopia prawa jazdy
  • Ksero polisy OC
  • Ksero polisy AC i/lub Assistance jeśli posiadasz
  • Oświadczenie sprawcy kolizji – 2 egzemplarze
  • Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym – 2 egzemplarze
  • Długopis – 2 egzemplarze

Dlaczego warto mieć Pakiet Pewnego Kierowcy?

Na drodze zdarzają się różne sytuacje. Jeżeli Ty spowodujesz drobną stłuczkę, to w Twoim interesie jest to, aby nie wzywać policji. Posiadając Pakiet Pewnego Kierowcy, jesteś w stanie wylegitymować się przed poszkodowanym i spisać oświadczenie z miejsca wypadku. Pozwoli to aby poszkodowany zgłosił się po odszkodowanie do Twojego Ubezpieczyciela OC. Gdy nie będziesz miał żadnych dokumentów, numeru polisy, dowodu rejestracyjnego itp, to poszkodowany nie będzie skłonny odstępować od wzywania Policji. Wtedy, oprócz utraty zniżek OC, dostaniesz mandat. Dla przykładu – za najechanie na tył pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych – możesz dostać mandat w wysokości od 1200 zł. Pamiętaj jednak, że gdy w zdarzeniu drogowym są ranni – masz obowiązek wezwać Policję. Dlatego już teraz skompletuj sobie „Pakiet Pewnego Kierowcy”. Poinformuj także wszystkich kierujących domowników o tym Pakiecie – pokażcie gdzie leży w samochodzie i jak mają zachować się po zdarzeniu.

Jak zachować się po drobnej stłuczce gdy nie ma rannych?

Od tego jak zachowamy się po wypadku – może zależeć wiele w kwestii naszych finansów. Jeśli Ty jesteś sprawcą zdarzenia, to w Twoim interesie jest aby nie została wezwana Policja. Unikniesz mandatu, a po podwyżce – możesz sporo uratować. Warto zaproponować poszkodowanemu spisanie oświadczenia na miejscu bez wzywania Policji. Dlatego warto mieć zawsze w samochodzie Pakiet Pewnego Kierowcy. Gdy sprawcą jest inna osoba, a Ty jesteś poszkodowany – zachowaj czujność. Gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu kierującego, jego intencji lub czegokolwiek – zawsze wzywaj Policję. Pamiętaj też, że gdyby Twój pojazd nie był zdolny do dalszej jazdy – wezwij Assistance. W zależności od zakresu ubezpieczenia – przysługują Tobie odpowiednia świadczenia – np. usługa lawety, pojazd zastępczy, itd.

Dokumenty do pobrania

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej WORD lub PDF

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym PDF

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym PL-EN PDF

Taryfikator Mandatów 2022 – PDF

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych PDF

Interesujące? Udostępnij!