Chociaż nie musimy już posiadać ze sobą praktycznie żadnych dokumentów, to jednak warto we własnym samochodzie wozić „Pakiet Pewnego Kierowcy”. Co powinien zawierać taki pakiet?
Pakiet Pewnego Kierowcy
- kserokopia dowodu rejestracyjnego,
- kserokopia prawa jazdy,
- ksero polisy OC,
- ksero polisy AC i/lub Assistance jeśli posiadasz,
- oświadczenie sprawcy kolizji – 2 egzemplarze,
- wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym – 2 egzemplarze,
- oświadczenie o rezygnacji z roszczeń za zdarzenie drogowe,
- długopis – 2 egzemplarze.
Dlaczego warto mieć Pakiet Pewnego Kierowcy?
Na drodze zdarzają się różne sytuacje. Jeżeli Ty spowodujesz drobną stłuczkę, to w Twoim interesie jest to, aby nie wzywać policji. Posiadając Pakiet Pewnego Kierowcy jesteś w stanie wylegitymować się przed poszkodowanym i spisać oświadczenie z miejsca wypadku. Pozwoli to poszkodowanemu zgłosić się po odszkodowanie do Twojego Ubezpieczyciela OC. Gdy nie będziesz miał żadnych dokumentów, numeru polisy, dowodu rejestracyjnego itp., to poszkodowany nie będzie skłonny odstępować od wzywania Policji. Wtedy, oprócz utraty zniżek OC, dostaniesz mandat. Dla przykładu – za najechanie na tył pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych – możesz dostać mandat w wysokości od 1200 zł. Pamiętaj jednak, że gdy w zdarzeniu drogowym są ranni – masz obowiązek wezwać Policję. Dlatego już teraz skompletuj sobie „Pakiet Pewnego Kierowcy”. Poinformuj także wszystkich kierujących domowników o tym Pakiecie – pokażcie, gdzie leży w samochodzie i jak mają zachować się po zdarzeniu.
Jak zachować się po drobnej stłuczce, gdy nie ma rannych?
Od tego, jak zachowamy się po wypadku, może zależeć wiele w kwestii naszych finansów. Jeśli Ty jesteś sprawcą zdarzenia, to w Twoim interesie jest, aby nie została wezwana Policja. Unikniesz mandatu. Warto zaproponować poszkodowanemu spisanie oświadczenia na miejscu bez wzywania Policji. Dlatego warto mieć zawsze w samochodzie Pakiet Pewnego Kierowcy. Gdy sprawcą jest inna osoba, a Ty jesteś poszkodowany, zachowaj czujność. Gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu kierującego, jego intencji lub czegokolwiek, zawsze wzywaj Policję.
Gdy spowodujesz drobną szkodę, warto przemyśleć sprawę rozliczenia się na miejscu z poszkodowanym. Czasem lepiej zapłacić mu 300 czy 400 zł w gotówce, niż stracić zniżki za bezszkodowość. Każda nawet najdrobniejsza wypłata odszkodowania z Twojej polisy OC, może spowodować wzrost składki OC przy następnej kontynuacji. Gdy masz więcej niż jeden pojazd, taka zwyżka może dotyczyć wszystkich Twoich polis. Pamiętaj, że jak rozliczasz się gotówką na miejscu zdarzenia, poszkodowany musi pisemnie się zrzec z roszczeń za to zdarzenie. Pamiętaj jednak, że takie rozliczenie możesz zrobić, tylko z właścicielem pojazdu. Nie każdy kierowca jest właścicielem pojazdu. Pamiętaj też, że gdyby Twój pojazd nie był zdolny do dalszej jazdy – wezwij Assistance. W zależności od zakresu ubezpieczenia – przysługują Tobie odpowiednia świadczenia – np. usługa lawety, pojazd zastępczy, itd.
Dokumenty do pobrania
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej WORD lub PDF
Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym PDF
Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym PL-EN PDF
Taryfikator Mandatów 2022 – PDF
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych PDF
Interesujące? Udostępnij!