Ubezpieczenie okularów

ubezpieczenie okularów

Ubezpieczenie okularów to nie lada wyzwanie. Ich koszt może dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych. Rynek sprzedawców okularów korekcyjnych od dawna zagościł w wielu galeriach handlowych. Sieciowi sprzedawcy oferują ubezpieczenie okularów zamówionych w danej placówce za około 10% – 20% ich wartości z 20% udziałem własnym. Czyli jeśli okulary kosztują 1000 zł to roczna polisa na 800 zł kosztuje 200 zł. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że to ubezpieczenie jest od wszystkich ryzyk, czyli rozbicia, zniszczenia, przypadkowego zgniecenia itd. Aby otrzymać odszkodowanie z takiej polisy należy przynieść zniszczone okulary. Zakres nie obejmuje zagubienia lub utopienia okularów. Polisa niestety jest tylko na rok i nie można jej przedłużyć na następny okres. Biorąc pod uwagę wysokie ceny okularów w „sieciówkach” i dość wysoką cenę ubezpieczenia, warto podejść do tematu nieco bardziej pragmatycznie.

Jak ubezpieczyć okulary, ile kosztuje taka polisa?

Okazuje się, że są inne sposoby na ubezpieczenie okularów – inne niż te, które oferują optycy. Zatem, zanim pójdziesz odebrać swoje nowe okulary, dowiedz się, czy warto płacić za ubezpieczenie u optyka.

Ubezpieczenie okularów przy ubezpieczeniu mieszkania

Ubezpieczając mieszkanie, ubezpieczamy w nim także rzeczy osobiste. Okulary zaliczają się także do rzeczy osobistych. W przypadku pożaru lub kradzieży, otrzymamy odszkodowanie także za okulary. Niestety, nie będą one ubezpieczone od stłuczenia, gdyż w mieszkaniu takim ubezpieczeniem objęte są zazwyczaj stałe elementy jak np.: szyby w oknach, płyty grzewcze, kabiny prysznicowe itd. Okulary ubezpieczone są tylko w domu. Po za domem mamy je ubezpieczone od rabunku, ale fakt ten musimy zgłosić na policję.

Kto odpowiada za rozbite okulary dziecka w szkole?

Kiedy dziecko zaczyna nosić okulary, naturalnym odruchem rodziców jest chęć zabezpieczenia się przed potencjalną stratą. Niestety, na rynku nie ma typowego ubezpieczenia okularów, jako samodzielnej polisy. Gdy dojdzie do zniszczenia okularów w szkole przez inną osobę, to rodzice dziecka mogą żądać naprawienia szkody od osoby, której są w stanie wykazać winę za zniszczenie okularów. Gdy wina nie budzi wątpliwości, wtedy można skorzystać z polisy odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Takie rozszerzenie ubezpieczenia można wykupić dziecku od 13 roku życia w ramach ubezpieczenia NNW szkolnego. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest też częścią ubezpieczenia mieszkania i działa na terenie całej Europy – nie tylko w domu. Należy pamiętać, że dzieci poniżej 13 roku życia nie ponoszą odpowiedzialności i nie można przypisać im winy. Potencjalną winę za czyny dziecka poniżej 13 roku życia, ponosi osoba, która w danej chwili sprawuje nad nim opiekę.

Czy nauczyciel opiekujący się dziećmi odpowiada za rozbite okulary?

To nie jest takie proste, ponieważ samo sprawowanie opieki jeszcze nie przesądza o winie. Należy udowodnić, że opieka była sprawowana niewłaściwie. Tylko wtedy można mówić o winie. Nauczyciel, który posiada OC nauczyciela, może być spokojny w przypadku roszczeń rodziców.

Zniszczyłem przypadkiem komuś okulary, czy muszę za nie zapłacić?

Jeśli wina jest bezsporna – tak. Zgodnie z kodeksem cywilnym: kto komu wyrządził szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia. Posiadając ubezpieczenie mieszkania, możemy takie szkody pokryć z polisy, jeśli polisa zawiera opcję OC w życiu prywatnym.

Przykłady otrzymania pełnego odszkodowania za zniszczenie okularów:

  • Okulary zniszczone w wypadku samochodowym – odszkodowanie należy się z OC komunikacyjnego sprawcy,
  • Niektóre polisy NNW zawierają w zakresie wypłatę odszkodowania za zniszczenie okularów, jeśli doszło do nieszczęśliwego wypadku, w którym uszkodzone zostało też ciało.

 

Podsumowanie:

W praktyce na rynku polskim, nie ma dobrego, pełnego ubezpieczenia okularów, które może zawrzeć każdy w dowolnym momencie. Owszem, niektóre optyczne sieciówki proponują różne rozwiązania, ale wymagają one, aby okulary nabyć u nich. Takie polisy są tylko na pierwszy rok oraz posiadają wysokie udziały własne – czyli nie są pełnym ubezpieczeniem. W ubezpieczeniu mieszkania okulary są chronione, ale nie od wszystkich ryzyk. Jedynie, jeśli ktoś nam uszkodzi okulary, to możemy od niego żądać zwrotu pełnej wartości okularów. Jeśli posiada polisę OC – takie odszkodowanie wypłaci nam ubezpieczyciel.

 

Interesujące? Udostępnij!