Czy ubezpieczenie dziecka w przedszkolu jest obowiązkowe?

Twoje dziecko idzie do przedszkola. Mówią, że to najlepszy czas dla rodzica – maluch ma opiekę, zabawę i posiłki, więc wraca do domu najedzony, wybawiony, a do tego uczy się nowych rzeczy i ma kontakt z rówieśnikami.

Czy ubezpieczenie dziecka w przedszkolu jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu nie jest obowiązkowe. Mimo tego, w niektórych placówkach, włodarze nadal traktują ubezpieczanie jako obowiązkowe i zmuszają rodziców do opłacania składek. Czasem wymagają pisemnej informacji o rezygnacji z ubezpieczenia. Część z nich ma nawet dobre intencje, jednak wszystko to, jest niezgodne z prawem. Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na rzecz dzieci w przedszkolu, jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Może być zawarta wyłącznie z woli rodziców. Żądanie przez dyrektorów placówek przedszkolnych od rodziców pokrycia kosztów ubezpieczenia dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków (bezpośrednio lub za pośrednictwem przedszkola), jak również żądanie jakichkolwiek oświadczeń w związku z odmową przez nich uiszczenia dobrowolnych ubezpieczeń, jest niedopuszczalną praktyką.

Ani przedszkole ani rada rodziców nie ma upoważnienia prawnego do zawierania jakichkolwiek umów ubezpieczenia, w tym umów ubezpieczenia grupowego NNW.

Stanowisko Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) jest jednoznaczne. Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowe. Możesz ubezpieczyć dziecko w przedszkolu lub indywidualnie, w wybrany przez siebie sposób. Zapytaj o ubezpieczenie dziecka u swojego agenta, odwiedź wybraną firmę ubezpieczeniową, sprawdź w Internecie itd. Atrakcyjne oferty cenowe, mogą oznaczać jednocześnie niskie sumy ubezpieczenia, a co za tym idzie – niskie kwoty wypłacanych świadczeń. Masz prawo do porównania ofert z różnych firm i spokojnego zastanowienia się nad propozycją. Jeśli chcesz porównać warunki i ceny ubezpieczeń – sprawdź TUTAJ

 


Wiedza to przewaga – zdobądź ją z nami:

Jak zwiększyć odszkodowanie – SPRAWDZAM
Co zrobić przy zalaniu mieszkania – SPRAWDZAM
Upadek na chodniku – czy należy się odszkodowanie – SPRAWDZAM
Dziura w drodze – uszkodzone koło – co dalej – SPRAWDZAM

 

Co jest ważniejsze i lepsze od klasycznego ubezpieczenia NNW?

 

W ubezpieczeniu Twojego dziecka, nie powinno chodzić o 100 zł odszkodowania za przysłowiowy złamany paluszek – aby było na tzw. czekoladę. Nie powinno chodzić też o 50 zł za to, że dziecko było jeden dzień w szpitalu. Ubezpieczenie staje się przydatne  wtedy, gdy dojdzie do naprawdę poważnego wypadku lub poważnej choroby. Wtedy, gdy koszty zaczynają przerastać Twoje możliwości finansowe. To moment, w którym często dochodzi do dramatów. Do wybierania pomiędzy: zdrowiem dziecka a pieniędzmi. 47 zł miesięcznie – to koszt ubezpieczenia dziecka na 2 000 000 euro w przypadku gdy ciężko zachoruje. Jeśli chcesz wiedzieć więcej – sprawdź TUTAJ. W rekomendacji PIU jest takie mądre zdanie: „Pamiętaj – całkowita rezygnacja z ubezpieczenia, oznacza brak dodatkowego wsparcia finansowego, czyli realnej pomocy w momencie wypadku dziecka.” Ubezpieczenie jest jak koło zapasowe. Warto je mieć, ale oby nigdy nie trzeba było z niego korzystać. Najdroższa polisa to raptem 350 zł rocznie lub 47 zł miesięcznie (Global Doctors). Jak to niewiele w porównaniu z prawdziwym wsparciem (nawet 150 000 zł lub nawet 2 mln euro!), które za tym stoi. Bądź mądry i rozważny. Nie bądź zdesperowany i bezsilny bez polisy. Pomyśl przed – zdecyduj!.

Jak zgodnie z prawem przedszkole powinno zorganizować ubezpieczenia?

 

To model w którym przedszkole podmiotowo traktuje rodziców, szanując ich pieniądze i prawo do wyboru. Rekomenduje rodzicom aby sami wybrali sobie zarówno firmę ubezpieczeniową jak i wariant. Podaje link np. do takiej strony jak www.pewny.pl . Rodzic ma prawdziwy i realny wybór. To rodzic zapoznaje się z ofertą, potem dokonuje wyboru firmy i wariantu oraz online zawiera polisę i samodzielnie opłaca składkę.

Wystarczy na stronie internetowej placówki oraz w korespondencji do rodziców udostępnić następujący komunikat:

Szanowni Państwo.

Wspieramy ubezpieczanie dzieci, gdyż dla wielu rodziców jest ono ważne. Nie wskazujemy jednak jakiejś konkretnej firmy ubezpieczeniowej – bo to nie nasza rola. To Państwo zdecydują np. na platformie www.pewny.pl lub podobnej, o tym czy, w jakiej firmie i w jakim zakresie ubezpieczyć dziecko. Można też sprawdzać oferty na własną rękę, w dowolnej firmie u wybranego agenta. Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, jednak całkowita rezygnacja z ubezpieczenia, może oznaczać brak dodatkowego wsparcia finansowego, czyli realnej pomocy w momencie wypadku dziecka.

Zalety tego modelu:

  • Przedszkole nie podpisuje z nikim żadnej umowy – a co za tym idzie nie ma żadnych zobowiązań.
  • Rodzic ma rzeczywisty wybór – wybiera zarówno firmę, jak i wariant.
  • Rodzic płaci niższą składkę – patrz “kody promocyjne”
  • Rodzic sam bezpośrednio do firmy opłaca składkę.
  • Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za zbieranie i przekazywanie pieniędzy
  • Przedszkole nie bierze odpowiedzialności za wybory rodziców i do minimum spada możliwość pojawienia się pretensji z ich strony.

Wadą tego modelu jest fakt, że na rynku jest kilkanaście firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenie dzieci. Każda z nich ma czasem kilkanaście ofert i wariantów. Nie wszystkie one ubezpieczają w systemie online. Niektóre z nich sprzedaż uzależniają od podpisania z przedszkolem umowy ubezpieczenia. Siłą rzeczy będą nieobecne w tego typu rozwiązaniach. Jednak danie zbyt wielkiej ilości firm do wyboru rodzicom, też zaciemniłoby obraz. Tutaj kłania się wstępna selekcja i wybór najlepszych rozwiązań dla rodziców i przedstawienie ofert kilku wiodących firm w tym obszarze. Zrobiliśmy to na tym portalu TUTAJ

Interesujące? Udostępnij!