OC dla nauczyciela

Ubezpieczenie uczniow

Polisa OC dla nauczyciela nie jest obowiązkowa. Jednak każda profesja niesie za sobą różne zagrożenia związane z możliwością wyrządzenia komuś szkody. W przypadku nauczycieli to zagrożenie jest dość specyficzne, np. wtedy, kiedy nauczyciel bierze pod opiekę nieletnich – podopieczni bardzo często nie myślą o skutkach swoich zachowań i nawet niechcący doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji. Nie każdy wie, że gdy dwóch dziesięciolatków pobije się na przerwie, nauczyciel sprawujący opiekę nad tymi uczniami musi liczyć się z tym, że rodzice tych uczniów, mogą wystąpić do niego z roszczeniem zapłaty np. za rozbite okulary, telefon, czy zniszczoną odzież. Może też się zdarzyć, że roszczenie będzie dotyczyło kosztów leczenia dentystycznego lub innych. 

Polisa OC dla nauczyciela – czy warto?

Przy dzisiejszej roszczeniowej postawie rodziców, którzy korzystają z pomocy prawników, można się wszystkiego spodziewać. Rodzic, którego dziecko na wycieczce ponosi szkodę (np. złamie rękę, zostanie pobite, okradzione itp.) bardzo często obwinia nauczyciela. Nauczyciel dostaje wezwanie do zapłaty, albo do sądu i bez polisy ma kłopot. Każde zdarzenie jest inne i odpowiedzialność rozpatruje się indywidualnie. Poczucie nauczyciela o braku winy nie ma tu znaczenia, bo rodzice i ich prawnik mogą to widzieć inaczej.

Gdy nauczyciel posiada polisę odpowiedzialności cywilnej związaną z wykonywanym zawodem ma pewność, że w przypadku pojawienia się roszczenia firma ubezpieczeniowa przeprowadzi profesjonalne postępowanie likwidacyjne, w toku którego ustali odpowiedzialność nauczyciela lub jej brak. Następnie, w przypadku gdy nauczyciel będzie odpowiedzialny za szkodę, wypłaci odszkodowanie.

Nauczyciel, który nie posiada polisy, naraża się na koszty nie tylko związane z wypłatą odszkodowania lub zadośćuczynienia. Musi się też liczyć z kosztami prawnymi związanymi z ustaleniem odpowiedzialności odszkodowawczej. W przestrzeni publicznej działa wiele kancelarii odszkodowawczych, które zatrudniają najlepszych prawników. Nauczyciel bez polisy stoi na z góry przegranej pozycji w zderzeniu z taką kancelarią. Posiadanie polisy sprawia, że za nauczycielem stoi cały sztab prawników z firmy ubezpieczeniowej, którzy doskonale wiedzą jak poradzić sobie z takimi roszczeniami i które z nich są zasadne, a które nie.

Ile kosztuje polisa OC dla nauczyciela?

Na początku roku szkolnego (pierwsze dwa miesiące: wrzesień, październik) można okazyjnie takie ubezpieczenie kupić już za 1 zł z sumą gwarancyjną 50 000 zł. Wynika to z tego, że firmy ubezpieczeniowe przygotowują bonusy przy okazji ubezpieczania uczniów. Poza tym okresem koszt takiej polisy może wynieść od 100 zł w górę. Zależy on od kilku czynników, takich jak suma gwarancyjna oraz zakres terytorialny.

Chcę OC nauczyciela za 1 zł

W jakich sytuacjach zadziała polisa OC dla nauczyciela?

Wszystkie czynności zawodowe, jakie wykonuje nauczyciel są objęte ochroną: np. sprawowanie opieki nad dziećmi w szkole i po za nią, wszelkie wyjazdy, wycieczki, wyjścia do kina, teatru, muzeum, spacery, spotkania poza szkołą i inne aktywności zawodowe.

W jakich sytuacjach polisa OC nauczyciela nie działa?

Nie ma ubezpieczeń od wszystkiego. W każdym ubezpieczeniu są wyłączenia. W przypadku ubezpieczenia OC nauczyciela proponowanego za 1 zł przez Allianz to np. szkody wyrządzone umyślnie lub spowodowane pod wpływem alkoholu. Pełna lista wyłączeń opisana jest w §4 na drugiej stronie ogólnych warunków ubezpieczenia.

Dlaczego jako nauczyciel powinieneś to mieć?

  • Bo bez polisy Twoje argumenty zmiażdży np. kancelaria odszkodowawcza;
  • Bo nikt nie potrafi zapobiec wszystkim wypadkom;
  • Bo to mądre – a Ty lubisz robić mądre rzeczy.
Podeślij to innym nauczycielom, bo może akurat tego nie wiedzą.

Zaskocz też swojego Dyrektora

Podeślij mu/jej informacje, jak może zdobyć dodatkowe pieniądze dla szkoły – ZOBACZ TUTAJ

Sprawdź, jak obniżyć koszty ubezpieczenia mieszkania – TUTAJ