Roszczeniowy rodzic

pewnypl-roszczeniowy rodzic

Rodzic roszczeniowy w szkole

Roszczeniowy rodzic coraz częściej pojawia się w szkole i chce mieć wpływ na pracę nauczyciela. Kiedyś nauczyciel był niemal synonimem słowa „szacunek”. Kiedyś. Przez ostatnie kilka dekad wiele w tej materii się pozmieniało. Większość nauczycieli i rodziców to normalni ludzie. Jest jednak część, która odbiega od normy. Coraz więcej nauczycieli mija się z powołaniem i trafia do tego zawodu jakby z przypadku. Z drugiej strony, część rodziców wręcz wie lepiej, jak powinien pracować nauczyciel. Ponadto, niektórzy rodzice potrafią rozpętać burzę przeciwko innym rodzicom, często o drobiazg, który da się załatwić szybko i bez konfliktów. Warto zastanowić się nad tym, jak w takiej sytuacji powinien zachować się rozsądny człowiek. Z jednej strony rozsądny nauczyciel, z drugiej rozsądny rodzic.

Rozsądny nauczyciel

Jak zabezpieczyć się przed roszczeniową postawą niektórych rodziców? Każdy, kto chociaż raz spotkał wszechwiedzącego rodzica wie, że nie zawsze działa siła argumentów. W skrajnych przypadkach w ogóle nie działa żadna siła. Nic nie działa. Mimo że większość problemów da się rozwiązać w warstwie pedagogicznej i emocjonalnej, część z nich ląduje na warstwie prawnej. Gdy emocje lub/i ego wezmą górę, to nieważna jest już racja czy jej brak. Mleko się rozlało – rodzic wynajmuje adwokata, wchodzi w spór i żąda od nauczyciela odszkodowania. Rozsądny nauczyciel nie wdaje się w pyskówki prawne, tylko wskazuje swoje ubezpieczenie OC nauczyciela i tam kieruje roszczenia rodzica. Firma ubezpieczeniowa analizuje sprawę i potencjalną odpowiedzialność. To duży komfort dla nauczycieli, którzy nie muszą wynajmować prawnika. W przypadku, gdy jest potrzeba wypłaty odszkodowania, nie muszą wykładać pieniędzy z własnej kieszeni.

Rozsądny rodzic

Gdy inny rodzic, zażąda odszkodowania za zniszczony telefon przez Twoje dziecko, to zamiast wchodzić w słowne spory, rozsądny rodzic wskazuje swoje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie jest przy większości dobrze zawartych polis mieszkaniowych. To daje komfort, spokój oraz gwarancję merytorycznego i prawnego zbadania sprawy przez fachowców.

Podsumowanie

Rozsądek prawny to nie brak własnego zdania, lecz świadomość, że prawo nie jest oczywiste i przewidywalne, a w sądzie czy w sporach nie zawsze wygrywa prawda i racja. Warto więc mieć polisę OC, aby w przypadku potrzeby zapłaty odszkodowania nie musieć wykładać pieniędzy z własnej kieszeni.

Interesujące? Udostępnij!