Odpowiedzialność za zalanie mieszkania sąsiada

pewnypl-Zalanie-mieszkania

Zalałeś sąsiada, bo pękł ci wężyk i dostałeś wezwanie do zapłaty? Czy musisz płacić? Jakie masz prawa, a jakie obowiązki? Co zrobić, jeśli nie masz polisy? Czy można legalnie i w zgodzie z prawem uchylić się i nie płacić za zalanie sąsiada? Dlaczego ważne jest ustalenie odpowiedzialności za zalanie mieszkania sąsiada? Na te i inne pytania otrzymasz odpowiedź w tym artykule.

Celem artykułu nie jest pomaganie komukolwiek w unikaniu odpowiedzialności, jeśli ktoś ponosi winę. Celem niniejszego artykułu jest edukacja i prowadzenie tych, którym bezpodstawnie zarzuca się winę za zalanie czyjegoś lokalu.

Dlaczego ważne jest ustalenie odpowiedzialności za zalanie mieszkania sąsiada?

Wróćmy do pytania: Czy możesz nie płacić? Tak – możesz nie płacić, nawet jeśli nie masz polisy, pod warunkiem, że nie była to Twoja wina za zalania mieszkania. Czyli jeśli miałeś wężyk prawidłowo zamontowany i w należytym stanie technicznym, a on mimo tego pękł – nie ma Twojej winy, a co za tym idzie – nie musisz nikomu za to płacić. Niektóre zakłady ubezpieczeń z automatu wysyłają wezwania do lokatorów mieszkań, z których poleciała woda. Robią tak, bo w wielu przypadkach mieszkania są ubezpieczone, a lokatorzy chętnie podpisują, że są sprawcami zalania wiedząc, że ubezpieczyciel pokryje straty.

A jeśli ktoś nie ma polisy, a z jego mieszkania przelała się woda do lokalu poniżej?

Wszystko zależy od okoliczności. Sprawdźmy na przykładzie:

Paweł i Gaweł – Aleksander Fredro

„Paweł i Gaweł w jednym stali domu,
Paweł na górze, a Gaweł na dole;”

Pęknięty wężyk – Paweł i Gaweł, czyli fakty krok po kroku:

 • W mieszkaniu Pawła pękł wężyk i doszło do zalania mieszkania, co spowodowało szkody w lokalu poniżej. Woda poleciała też na dół i zalała mieszkanie Gawła poniżej, powodując szkody.
 • Paweł (ten na górze) – jako właściciel mieszkania, w którym pękł wężyk, poczuwa się do odpowiedzialności za zdarzenie, bo to w końcu jego wężyk i jego mieszkanie.
 • Gaweł (ten na dole) – jako właściciel mieszkania poniżej, ma swoje ubezpieczenie i dostaje odszkodowanie za zalanie.
 • Po jakimś czasie Paweł (ten z góry) dostaje wezwanie do zapłaty za zalanie mieszkania.
Jaki jest stan prawny tej sytuacji zalania mieszkania?

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka przepisów kodeksu cywilnego:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”
Co to oznacza – czy teraz Paweł płaci za zalanie?

Nie musi płacić za zalanie mieszkania poniżej, gdy nie ma jego winy, mimo że ma poczucie winy.

Podobne sytuacje w których zalanie pochodzi z mieszkania na górze, a nie ma winy właściciel:

 • awaria pralki, zmywarki
 • wszelkie wycieki wody z urządzeń bez Twoje winy

Jak ubezpieczyciel powinien wykazać Twoją winę?

Musi wykazać, że albo złamałeś prawo, albo zachowałeś się inaczej, niż większość w podobnej, adekwatnej sytuacji zalania mieszkania. Dokonałeś deliktu, czyli odstępstwa od obowiązującego prawa lub norm, lub odstępstwa od po prostu zdrowego rozsądku, co może spowodować odpowiedzialność za zalanie. Nie zachowałeś się zgodnie ze wzorcem należytej staranności. Wzorzec powinien być obiektywny, a nie idealny. Obiektywny – to taki który bierze pod uwagę oczekiwania społeczne, a nie wyobrażenia poszkodowanego. Czyli musi wykazać, że wężyk był stary lub zmurszały, i na sam widok powinieneś go wymienić, aby uniknąć zalania mieszkania. Albo wykazać, że był źle zamontowany. Albo jakkolwiek wykazać winę. Zazwyczaj ubezpieczyciel tego nie robi, ale w przypadku odpowiedzialności za zalanie, może postępować inaczej.

Ty, jako oskarżany o winę, wcale nie musisz pomagać nikomu w zbieraniu dowodów, ani mu tego ułatwiać.

Tu włącza się moralność. Jeśli coś zaniedbałeś – przyznaj się i zapłać, ale jeśli wszystko robisz właściwie – to nie ma Twojej winy za zalanie.

Sam fakt, że wydarzyło się coś, co wyrządziło jakąś szkodę lub jakąś krzywdę nie oznacza, że ktoś jest temu winny, czy za to odpowiedzialny. Nawet, jeśli jest czyjaś wina i nawet obejmuje to polisa, to poszkodowany musi skutecznie wykazać czyjąś winę.

Zalania sąsiedzkie to najczęstsze szkody wypłacane przez ubezpieczycieli w ramach odszkodowania. Jeśli ktoś ma ubezpieczone mieszkanie i zalewa sąsiada, to coraz częściej zakłady ubezpieczeń obejmują to swoją ochroną bez badania winy. To, że doszło do jakiejś szkody lub krzywdzenia nie oznacza automatycznie, że ktoś ponosi za to winę lub jest odpowiedzialny. Nawet jeśli okazuje się, że ktoś jest winny i miał u ubezpieczyciela polisę, to poszkodowany musi udowodnić tę winę.
Zalania sąsiedzkie są częstym powodem wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli. Coraz częściej ubezpieczyciele rozszerzają swoją ochronę na przypadki zalewania sąsiadów przez swoich klientów, bez konieczności wykazywania winy. Jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi w przypadku zalanego sąsiada?

Jak chronić się przed potencjalnymi konsekwencjami finansowymi w razie zalania sąsiada?

Jeśli jednak otrzymałeś wezwanie do zapłaty od ubezpieczyciela sprawcy z powodu odpowiedzialności za zalanie – warto zareagować. Odmówić albo zapłacić. Ale powinieneś reagować. Poniżej propozycja odpowiedzi na pismo od ubezpieczyciela, w sytuacji gdy on wzywa Ci do odpowiedzialności za zalania mieszkania, a Ty nie poczuwasz się do winy:

„W odpowiedzi na otrzymane wezwanie z dnia …. numer spraw / szkody … odmawiam zapłaty z uwagi na brak mojej winy i odpowiedzialności. Jeśli posiadają państwo dowody mojej winy, to proszę je przedstawić. Jeśli nie potrafią państwo udowodnić mojej winy, proszę o pismo zwrotne z informacją, że odstępują Państwo od roszczenia. Jeśli są Państwo w stanie wykazać moją winę, proszę o przesłanie wraz z dowodami mojej winy, szczegółowego kosztorysu, na który składa się kwota którą Państwo dochodzicie.”

Podsumowanie

Zgodnie z zasadą odpowiedzialności cywilnej, sprawca zalania mieszkanie sąsiada ponosi odpowiedzialność za pokrycie kosztów związanych z naprawą szkód. W przypadku zalania lokalu, zajmujący lokal na niższym piętrze ma prawo do ubiegania się o rekompensatę za szkodę wyrządzoną. Jest to ważne, aby sprawca szkody zrozumiał konsekwencje tego zdarzenia i podjął odpowiednie kroki w celu pokrycia strat sąsiadowi. W sytuacji, gdy dochodzi do zalania mieszkania sąsiada, konieczne jest szybkie działanie i współpraca obu stron w celu naprawienia szkód, ale nie zawsze winą musi być obciążony właściciel mieszkania na wyższej kondygnacji.

 1. Jeśli dostałeś wezwanie – reaguj
 2. Jeśli masz mieszkanie – ubezpiecz. Możesz to zrobić z nami – za grosze, albo dobrze – TUTAJ

 

Zalanie mieszkania OPCJE (#64)

Wybierz rodzaj zalania i sprawdź co warto zrobić, aby nie popełnić błędu i być Pewny.PL

Opis przypadku:

Sąsiad Cię zalał, Ty masz polisę a sąsiad nie ma polisy

Są sytuacje w których woda pochodzi z mieszkania Twojego sąsiada na górze, ale on nie ponosi winy za to zalanie. Sam fakt, że woda pochodzi z mieszkania na górze, nie jest jeszcze dowodem jego winy. Przykładem jest awaria sprzętu AGD z winy producenta lub pęknięty wężyk, który jest nowy i właściwie zamontowany. To na Tobie spoczywa obowiązek udowodnienia winy sąsiada, ale też nie musisz tego robić.

Zaproś sąsiada do domu i pokaż mu skutki zalania. Ustalcie i usuńcie przyczynę szkody. Zgłoś zalanie w swojej firmie ubezpieczeniowej lub dogadaj się z sąsiadem. Pamiętaj – nie możesz wziąć odszkodowania ze swojej firmy i od sąsiada. Twoja firma ubezpieczeniowa po wypłacie odszkodowania, ma prawo do zwrotu tego odszkodowania od sprawcy zdarzenia . Podpowiedz sąsiadowi, że takie ubezpieczenie może mieć już od 14 zł -  TUTAJ

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach sąsiedzkich:

Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Najczęstsze przyczyny zalań sąsiedzkich to:

 • pęknięty wężyk doprowadzający wodę do baterii lub zbiorników w toaletach,
 • rozszczelnienie układów odprowadzających wodę z umywalek, wanien,
 • pryszniców, pralek, zmywarek itp,
 • Przelana woda z wanny, umywalki lub zlewozmywaka,
 • Awaria sprzętu domowego np. pralki lub zmywarki,
 • Pęknięte akwarium,
 • Inne

Opis przypadku:

Nietypowe zdarzenie?

Jeśli masz swoją polisę - zgłoś to. Potrzebujesz pomocy? zadzwoń 501 436 232 - pomożemy

 

Opis przypadku:

Zalałem przypadkiem telefon, laptop lub inne urządzenie - mam ubezpieczone mieszkanie

Zgłoś to zdarzenie do swojej firmy ubezpieczeniowej. Jeśli dostaniesz odmowę, może to oznaczać, że masz słabą polisę. Jeśli tak - zmień ją na polisę Bezpieczne Mieszkanie już od 14 zł miesięcznie lub 168 zł rocznie  - szczegóły sprawdź TUTAJ

Opis przypadku:

Zalałem przypadkiem telefon, laptop lub inne urządzenie - nie mam ubezpieczenia

Na przyszłość kup sobie polisę Bezpieczne Mieszkanie już od 14 zł miesięcznie lub 168 zł rocznie  - szczegóły sprawdź TUTAJ

Opis przypadku:

Sąsiad Cię zalał, Ty masz polisę i sąsiad ma polisę

To jest najlepsza opcja. Zaproś sąsiada do domu i pokaż mu skutki zalania. Ustalcie i usuńcie przyczynę szkody. Zdecyduj z której polisy zgłaszasz szkodę: ze swojej czy sprawcy, bo z obu nie możesz*. Co jest lepiej zrobić? To zależy. Twoja firma ubezpieczeniowa może zwiększyć Ci składkę w przyszłym roku. Aby zgłosić zdarzenie z jego ubezpieczenia daj mu do wypisania druk oświadczenia o zalaniu.

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach sąsiedzkich:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Najczęstsze przyczyny zalań sąsiedzkich to:

 • pęknięty wężyk doprowadzający wodę do baterii lub zbiorników w toaletach,
 • rozszczelnienie układów odprowadzających wodę z umywalek, wanien, pryszniców, pralek, zmywarek itp,
 • Przelana woda z wanny, umywalki lub zlewozmywaka,
 • Awaria sprzętu domowego np. pralki lub zmywarki,
 • Pęknięte akwarium,
 • Inne

 

* z obu polis nie możesz dostać odszkodowania za to samo zniszczone mienie dwa razy.

Opis przypadku:

Zalanie z dachu lub prze ścianę lub okno - i  masz polisę

Zaproś właściciela budynku lub przedstawiciela administracji (spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej)  do domu i pokaż mu skutki zalania. Ustalcie i usuńcie przyczynę szkody. Zdecyduj z której polisy zgłaszasz szkodę: ze swojej czy sprawcy (jeśli sprawca ma polisę OC), bo z obu nie możesz*. Co jest lepiej zrobić? To zależy. Twoja firma ubezpieczeniowa może zwiększyć Ci składkę w przyszłym roku. Aby zgłosić zdarzenie z ubezpieczenia właściciela budynku  - daj mu do wypisania druk oświadczenia o zalaniu.

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Najczęstsze przyczyny zalań sąsiedzkich to:

 • pęknięty wężyk doprowadzający wodę do baterii lub zbiorników w toaletach,
 • rozszczelnienie układów odprowadzających wodę z umywalek, wanien, pryszniców, pralek, zmywarek itp,
 • Przelana woda z wanny, umywalki lub zlewozmywaka,
 • Awaria sprzętu domowego np. pralki lub zmywarki,
 • Pęknięte akwarium,
 • Inne

 

* z obu polis nie możesz dostać odszkodowania za to samo zniszczone mienie dwa razy.

Opis przypadku:

Wybiły fekalia - czyli z kibelka wypływa woda i przelewa się na podłogę wraz ze ściekami - fuj! - i  masz polisę

Zaproś właściciela budynku lub przedstawiciela administracji (spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej)  do domu i pokaż mu skutki zalania. Ustalcie i usuńcie przyczynę szkody. Zdecyduj z której polisy zgłaszasz szkodę: ze swojej czy sprawcy (jeśli sprawca ma polisę OC), bo z obu nie możesz*. Co jest lepiej zrobić? To zależy. Twoja firma ubezpieczeniowa może zwiększyć Ci składkę w przyszłym roku. Aby zgłosić zdarzenie z ubezpieczenia właściciela budynku  - daj mu do wypisania druk oświadczenia o zalaniu.

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

* z obu polis nie możesz dostać odszkodowania za to samo zniszczone mienie dwa razy.

Opis przypadku:

Awaria Twojego urządzenia typu pralka, zmywarka lub inna awaria np. instalacji wod-kan i inne - Ty  masz polisę

Ustal i usuń przyczynę szkody. Zgłoś szkodę u swojego ubezpieczyciela. W razie kłopotów - skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy.

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Najczęstsze przyczyny zalań sąsiedzkich to:

 • pęknięty wężyk doprowadzający wodę do baterii lub zbiorników w toaletach,
 • rozszczelnienie układów odprowadzających wodę z umywalek, wanien, pryszniców, pralek, zmywarek itp,
 • Przelana woda z wanny, umywalki lub zlewozmywaka,
 • Awaria sprzętu domowego np. pralki lub zmywarki,
 • Pęknięte akwarium,
 • Inne

 

* z obu polis nie możesz dostać odszkodowania za to samo zniszczone mienie dwa razy.

Opis przypadku:

Awaria Twojego urządzenia typu pralka, zmywarka lub inna awaria np. instalacji wod-kan i inne - Nie masz polisy

Ustal i usuń przyczynę szkody. Sam zapłać za szkody, chyba, że zalanie pochodzi z instalacji należącej do właściciela budynku, spółdzielni lub wspólnoty. Wtedy możesz skorzystać z ich polisy (jeśli mają taką polisę). Na przyszłość bądź mądrzejszy i ubezpiecz się od tego typu zdarzeń. Bądź mądry i nie licz na polisy innych.

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Opis przypadku:

Zalanie z dachu lub prze ścianę lub okno - nie masz polisy

Zaproś właściciela budynku lub przedstawiciela administracji (spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej)  do domu i pokaż mu skutki zalania. Ustalcie i usuńcie przyczynę szkody. Zgodnie z prawem, gdy udowodnisz winę właścicielowi lub spółdzielni czy wspólnocie, sprawca ma obowiązek zapłacić Ci odszkodowanie z polisy którą posiada lub z własnych pieniędzy. Przekaż przedstawicielowi administracji budynku druk pisemnego oświadczenie z precyzyjnym opisem przyczyny zalania. Niech go wypełni i podpisze. To będzie dla Ciebie podstawa do roszczeń. Zapytaj zarządcę budynku o to czy mają polisę chroniącą ich od odpowiedzialności cywilnej - w jakiej firmie ubezpieczeniowej i jaki jest numer polisy. Zgłoś szkodę u ubezpieczyciela sprawcy. Jeżeli przedstawiciel nie chce niczego podpisać  – możesz pozwać sprawcę do sądu o zapłatę odszkodowania. Pamiętaj, że musisz mieć dowód jego winy. Na przyszłość kup sobie polisę już od 14 zł miesięcznie SPRAWDŹ

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Najczęstsze przyczyny zalań to:

 • pęknięty wężyk doprowadzający wodę do baterii lub zbiorników w toaletach,
 • rozszczelnienie układów odprowadzających wodę z umywalek, wanien, pryszniców, pralek, zmywarek itp,
 • Przelana woda z wanny, umywalki lub zlewozmywaka,
 • Awaria sprzętu domowego np. pralki lub zmywarki,
 • Pęknięte akwarium,
 • Inne

Opis przypadku:

Wybiły fekalia - czyli z kibelka wypływa woda i przelewa się na podłogę wraz ze ściekami - fuj! - nie masz polisy

Zaproś właściciela budynku lub przedstawiciela administracji (spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej)  do domu i pokaż mu skutki zalania. Ustalcie i usuńcie przyczynę szkody. Zgodnie z prawem, gdy udowodnisz winę właścicielowi lub spółdzielni czy wspólnocie, sprawca ma obowiązek zapłacić Ci odszkodowanie z polisy którą posiada lub z własnych pieniędzy. Przekaż przedstawicielowi administracji budynku druk pisemnego oświadczenie z precyzyjnym opisem przyczyny zalania. Niech go wypełni i podpisze. To będzie dla Ciebie podstawa do roszczeń. Zapytaj zarządcę budynku o to czy mają polisę chroniącą ich od odpowiedzialności cywilnej - w jakiej firmie ubezpieczeniowej i jaki jest numer polisy. Zgłoś szkodę u ubezpieczyciela sprawcy. Jeżeli przedstawiciel nie chce niczego podpisać  – możesz pozwać sprawcę do sądu o zapłatę odszkodowania. Pamiętaj, że musisz mieć dowód jego winy. Na przyszłość kup sobie polisę już od 14 zł miesięcznie SPRAWDŹ

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”
 •  

Opis przypadku:

Sąsiad Cię zalał, nikt nie ma polisy

Zaproś sąsiada do domu i pokaż mu skutki zalania. Ustalcie i usuńcie przyczynę szkody. Zgodnie z prawem, gdy udowodnisz winę sąsiadowi, on ma obowiązek zapłacić Ci odszkodowanie z własnych pieniędzy. Przekaż sąsiadowi druk pisemnego oświadczenie z precyzyjnym opisem przyczyny zalania. Niech go wypełni i podpisze. To będzie dla Ciebie podstawa do roszczeń. Jeżeli Twój sąsiad nie chce niczego podpisać, możesz zalanie zgłosić do administratora budynku. W zależności od sytuacji, administrator może sporządzić protokół w którym wskaże przyczynę zdarzenia. Pamiętaj, administrator nie ma obowiązku sporządzania protokołów w przypadku zalań sąsiedzkich. W ostateczności jeżeli nic nie zadziała – możesz pozwać sąsiada do sądu o zapłatę odszkodowania. Pamiętaj, że musisz mieć dowód jego winy. Na przyszłość kup sobie polisę już od 14 zł miesięcznie SPRAWDŹ

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach sąsiedzkich:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Najczęstsze przyczyny zalań sąsiedzkich to:

 • pęknięty wężyk doprowadzający wodę do baterii lub zbiorników w toaletach,
 • rozszczelnienie układów odprowadzających wodę z umywalek, wanien, pryszniców, pralek, zmywarek itp,
 • Przelana woda z wanny, umywalki lub zlewozmywaka,
 • Awaria sprzętu domowego np. pralki lub zmywarki,
 • Pęknięte akwarium,
 • Inne

Opis przypadku:

Sąsiad Cię zalał, nie masz polisy ale on ma polisę

Zaproś sąsiada do domu i pokaż mu skutki zalania. Ustalcie i usuńcie przyczynę szkody. Zgodnie z prawem, gdy udowodnisz winę sąsiadowi, możesz zgłosić w jego firmie ubezpieczeniowej szkodę. Pamiętaj, że musisz mieć dowód jego winy. Niektóre firmy płacą jednak odszkodowania w takich sytuacjach bez dowodu winy, ale nie wszystkie. Tu musisz sprawdzić. Masz szczęście, że sąsiad miał polisę i był winny tego zalania. Poproś go o złożenie oświadczenia na piśmie. Pamiętaj, nie za wszystkie zalania Twój sąsiad ponosi odpowiedzialność, a co za tym idzie – nie zawsze możesz liczyć na jego polisę. Dzisiaj ma polisę jutro może nie mieć – więc najlepiej wykupić własną polisę – już od 14 zł miesięcznie - sprawdź TUTAJ

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach sąsiedzkich:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Najczęstsze przyczyny zalań sąsiedzkich to:

 • pęknięty wężyk doprowadzający wodę do baterii lub zbiorników w toaletach,
 • rozszczelnienie układów odprowadzających wodę z umywalek, wanien, pryszniców, pralek, zmywarek itp,
 • Przelana woda z wanny, umywalki lub zlewozmywaka,
 • Awaria sprzętu domowego np. pralki lub zmywarki,
 • Pęknięte akwarium,
 • Inne

Opis przypadku:

Ty zalałeś sąsiada a nie masz polisy, on też nie ma polisy

Sąsiad ma prawo żądać od Ciebie naprawienia szkody, ale pod warunkiem, że udowodni Tobie winę. Sam fakt, że zalane jest mieszkanie pod Twoim mieszkaniem, nie jest jeszcze dowodem Twojej winy. Przykładem jest awaria sprzętu AGD z winy producenta lub pęknięty wężyk, który jest nowy i właściwie zamontowany. Zalanie pochodzi z Twojego mieszkania, ale Ty nie ponosisz za nie winy. Możesz czuć się za to odpowiedzialny, ale zgodnie z prawem - nie masz obowiązku za to płacić. Prawo i emocje - to dwie czasem rozbieżne perspektywy. Myślenie w kategoriach dobrych stosunków sąsiedzkich - to dobry odruch. Gdy jesteś winny zalania - szkodę możesz naprawić osobiście lub zlecając ją firmie zewnętrznej. Możesz też zapłacić określoną kwotę sąsiadowi. To Twój sąsiad ma prawo zdecydować w jakiej formie masz szkodę naprawić. Ostatecznie najlepiej jest się dogadać co do formy zrekompensowania jego strat. Jeżeli Ty jednak odmówisz współpracy, to sąsiad może oddać sprawę do sądu. W przypadku gdy sąd wyda wyrok i nakaże Ci zapłacić za skutki zalania, czekają Ciebie dodatkowe koszty postępowania sądowego. Gdy pomimo wyroku nie zapłacisz, sąsiad może oddać sprawę do komornika.

Pamiętaj – Nie za wszystkie zalania musisz płacić, jeśli przyjmujesz winę na siebie – rób to tylko w sytuacjach gdy jesteś tego absolutnie pewny.

Nasze Rekomendacja:

 • Bądź zawsze uczciwy i odpowiedzialny za swoje czyny, ale nie bądź naiwny.
 • Na przyszłość kup sobie polisę już od 14 zł SPRAWDŹ

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach sąsiedzkich:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Najczęstsze przyczyny zalań sąsiedzkich to:

 • pęknięty wężyk doprowadzający wodę do baterii lub zbiorników w toaletach,
 • rozszczelnienie układów odprowadzających wodę z umywalek, wanien, pryszniców, pralek, zmywarek itp,
 • Przelana woda z wanny, umywalki lub zlewozmywaka,
 • Awaria sprzętu domowego np. pralki lub zmywarki,
 • Pęknięte akwarium,
 • Inne

Opis przypadku:

Ty zalałeś sąsiada a nie masz polisy, on ma polisę

 

Sąsiad otrzyma odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, a ubezpieczyciel będzie miał prawo obciążenia Ciebie za to zalanie  - czyli prawo do do regresu. (Art. 828 KC), ale pod warunkiem, że udowodni Tobie winę. I tu wyłania się pierwsza furtka, która może Cię uratować. Niektórzy ludzie poczuwają się do odpowiedzialności, chociaż zgodnie z prawem nie są odpowiedzialni za zdarzenie. Przykładem jest awaria sprzętu AGD z winy producenta lub pęknięty wężyk, który jest nowy i właściwie zamontowany. Następnym elementem, który może Cię zwolnić od odpowiedzialności jest brak udowodnienia Twojej winy. Pamiętaj, nie musisz pomagać ubezpieczycielowi w poszukiwaniu sprawcy szkody. Bądź zawsze uczciwy, ale nigdy nie bądź naiwny. Sam fakt, że zalane jest mieszkanie pod Twoim mieszkaniem, nie jest jeszcze dowodem Twojej winy. Oświadczenie poszkodowanego o tym, że zalanie pochodzi z Twojego mieszkania też nie jest dowodem Twojej winy. Bywają przypadki, że zalanie mieszkania pod Twoim mieszkaniem, pochodzi z innego niż Twoje mieszkanie lub np. z pionu wodociągowo – kanalizacyjnego. Co może być dowodem Twojej winy?:

 • Twoje pisemne oświadczenie z precyzyjnym opisem przyczyny zalania. Nie masz obowiązku wypełniania i podpisywania oświadczenia nadesłanego od firmy ubezpieczeniowej.
 • Protokół oględzin Twojego mieszkania sporządzony przez likwidatora z firmy ubezpieczeniowej – nie masz obowiązku wpuszczać do domu likwidatora szkód z firmy ubezpieczeniowej sąsiada.
 • Protokół oględzin Twojego mieszkania sporządzony przez administratora budynku (zarządca, właściciel, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa), z precyzyjnym wskazaniem przyczyny zalania. Wskazanie przyczyny zalania jest czymś innym niż wskazanie winnego – tu zalecam czujność
 • Inne dokumenty i oświadczenia – w zależności od rodzaju zalania.

Firmy ubezpieczeniowe często idą na skróty i wysyłają wezwanie do zapłaty, bez załączania dowodu winy. Zgodnie z KC to firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana do udowodnienia Ci winy. Ty nie musisz udowadniać swojej niewinności. Jeżeli otrzymasz wezwanie, sprawdź czy jest ono zasadne i kompletne i wezwij zakład ubezpieczeń do przekazania Ci kopii akt szkody oraz dowodu Twojej winy. Zdarza się, że kwota wypłaconego odszkodowania jest zbyt wysoka. Jeżeli nie potrafisz tego ocenić – chętnie pomożemy. Skontaktuj się z nami.

Pamiętaj – Nie za wszystkie zalania musisz płacić, jeśli przyjmujesz winę na siebie – rób to tylko w sytuacjach gdy jesteś tego absolutnie pewny.

Nasze Rekomendacja:

 • Bądź zawsze uczciwy i odpowiedzialny za swoje czyny, ale nie bądź naiwny.
 • Na przyszłość kup sobie polisę już od 14 zł miesięcznie SPRAWDŹ

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach sąsiedzkich:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Najczęstsze przyczyny zalań sąsiedzkich to:

 • pęknięty wężyk doprowadzający wodę do baterii lub zbiorników w toaletach,
 • rozszczelnienie układów odprowadzających wodę z umywalek, wanien, pryszniców, pralek, zmywarek itp,
 • Przelana woda z wanny, umywalki lub zlewozmywaka,
 • Awaria sprzętu domowego np. pralki lub zmywarki,
 • Pęknięte akwarium,
 • Inne

Opis przypadku:

Ty zalałeś sąsiada masz polisę, sąsiad też ma polisę

 

Ustal i usuń przyczynę szkody. W większości przypadków Twoja firma ubezpieczeniowa zapłaci za szkody u sąsiada, ale nie zawsze. Jest kilka sytuacji w których Twoja polisa nie zadziała. Twój sąsiad nie otrzyma odszkodowania mimo że posiadasz polisę gdy:

 • Nie ma Twojej winy za zdarzenie. Aby być w dobrych stosunkach sąsiedzkich, czasami możesz poczuwać się do winy, chociaż zgodnie z prawem nie jesteś odpowiedzialni za zalanie. Przykładem jest awaria sprzętu AGD z winy producenta lub pęknięty wężyk, który jest nowy i właściwie zamontowany. Niektóre firmy płacą jednak odszkodowania w takich sytuacjach bez dowodu winy, ale nie wszystkie.
 • Twoja polisa nie zawiera ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Taka sytuacja ma czasami miejsce, gdy masz polisę z cesją do banku w celu zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Niektóre polisy są „gołe” i nie zawierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli masz polisę bez OC - to zmień to jak najszybciej TUTAJ
 • Wyrządziłeś szkodę pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie
 • Wyrządziłeś szkodę specjalnie.
 • Wyczerpała się już suma ubezpieczenia.
 • Inne przypadki określone w warunkach ubezpieczenia.

Sąsiad ma kilka możliwości:

 • Twój poszkodowany sąsiad zgłosi zdarzenie u swojego ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. W przypadku gdy jest Twoja wina – Ubezpieczyciel sąsiada zwróci się do Ciebie lub do Twojego ubezpieczyciela z regresem
 • Twój poszkodowany sąsiad zgłosi zdarzenie w Twojej firmie ubezpieczeniowej. Twój ubezpieczyciel wypłaci sąsiadowi odszkodowanie i na tym sprawa się kończy. Twoja składka za ubezpieczenie może przy następnej polisie być nieco wyższa.
 • Twój poszkodowany sąsiad zgłosi zdarzenie w obu firmach. Otrzyma dwa odszkodowania, które w sumie nie mogą przekroczyć wartości szkody. Gdy przekroczą – sąsiad będzie zobowiązany do zwrotu nadwyżki.

Pamiętaj: nie za wszystkie zalania jesteś odpowiedzialny, jeśli przyjmujesz winę na siebie – rób to tylko w sytuacjach gdy jesteś tego absolutnie pewny, Bądź zawsze uczciwy i odpowiedzialny za swoje czyny, ale nie bądź naiwny.

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach sąsiedzkich:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Najczęstsze przyczyny zalań sąsiedzkich to:

 • pęknięty wężyk doprowadzający wodę do baterii lub zbiorników w toaletach,
 • rozszczelnienie układów odprowadzających wodę z umywalek, wanien, pryszniców, pralek, zmywarek itp,
 • Przelana woda z wanny, umywalki lub zlewozmywaka,
 • Awaria sprzętu domowego np. pralki lub zmywarki,
 • Pęknięte akwarium,
 • Inne

Opis przypadku:

Ty zalałeś sąsiada i masz polisę, a sąsiad nie ma polisy

Ustal i usuń przyczynę szkody. W większości przypadków Twoja firma ubezpieczeniowa zapłaci za szkody u sąsiada, ale nie zawsze. Jest kilka sytuacji w których Twoja polisa nie zadziała. Twój sąsiad nie otrzyma odszkodowania mimo że posiadasz polisę gdy:

 • Nie ma Twojej winy za zdarzenie. Aby być w dobrych stosunkach sąsiedzkich, czasami możesz poczuwać się do winy, chociaż zgodnie z prawem nie jesteś odpowiedzialni za zalanie. Przykładem jest awaria sprzętu AGD z winy producenta lub pęknięty wężyk, który jest nowy i właściwie zamontowany. Niektóre firmy płacą jednak odszkodowania w takich sytuacjach bez dowodu winy, ale nie wszystkie.
 • Twoja polisa nie zawiera ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Taka sytuacja ma czasami miejsce, gdy masz polisę z cesją do banku w celu zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Niektóre polisy są „gołe” i nie zawierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli masz polisę bez OC - to zmień to jak najszybciej TUTAJ
 • Wyrządziłeś szkodę pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie
 • Wyrządziłeś szkodę specjalnie.
 • Wyczerpała się już suma ubezpieczenia.
 • Inne przypadki określone w warunkach ubezpieczenia.

Jeżeli sąsiad nie posiada ubezpieczenia – to ma prawo żądać od Ciebie naprawienia szkody w postaci odszkodowania. Przekaż sąsiadowi swoje pisemne oświadczenie z precyzyjnym opisem przyczyny zalania oraz z nazwą zakładu ubezpieczeń i numerem Twojej polisy.

Najważniejsze podstawy prawne przy zalaniach sąsiedzkich:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”

Najczęstsze przyczyny zalań sąsiedzkich to:

 • pęknięty wężyk doprowadzający wodę do baterii lub zbiorników w toaletach,
 • rozszczelnienie układów odprowadzających wodę z umywalek, wanien, pryszniców, pralek, zmywarek itp,
 • Przelana woda z wanny, umywalki lub zlewozmywaka,
 • Awaria sprzętu domowego np. pralki lub zmywarki,
 • Pęknięte akwarium,
 • Inne

Druki do pobrania

 • Wniosek o dopłatę odszkodowania – TUTAJ
 • Odwołanie od decyzji odmownej – TUTAJ

Oświadczenia przy zalaniach

 • Oświadczenie o zalaniu – TUTAJ
 • Odpowiedź na wezwanie do zapłaty za zalanie – TUTAJ
 • Twoja odmowa zapłaty za zalanie – TUTAJ

 

Interesujące? Udostępnij!