Odpowiedzialność za zalanie mieszkania sąsiada

pewnypl-Zalanie-mieszkania

Zalałeś sąsiada, bo pękł ci wężyk i dostałeś wezwanie do zapłaty? Czy musisz płacić? Jakie masz prawa, a jakie obowiązki? Co zrobić, jeśli nie masz polisy? Czy można legalnie i w zgodzie z prawem uchylić się i nie płacić za zalanie sąsiada? Dlaczego ważne jest ustalenie odpowiedzialności za zalanie mieszkania sąsiada? Na te i inne pytania otrzymasz odpowiedź w tym artykule.

Celem artykułu nie jest pomaganie komukolwiek w unikaniu odpowiedzialności, jeśli ktoś ponosi winę. Celem niniejszego artykułu jest edukacja i prowadzenie tych, którym bezpodstawnie zarzuca się winę za zalanie czyjegoś lokalu. Po przeczytaniu całości zobacz przewodnik  po zalaniach sąsiedzkich TUTAJ

Dlaczego ważne jest ustalenie odpowiedzialności za zalanie mieszkania sąsiada?

Wróćmy do pytania: Czy możesz nie płacić? Tak – możesz nie płacić, nawet jeśli nie masz polisy, pod warunkiem, że nie była to Twoja wina za zalania mieszkania. Czyli jeśli miałeś wężyk prawidłowo zamontowany i w należytym stanie technicznym, a on mimo tego pękł – nie ma Twojej winy, a co za tym idzie – nie musisz nikomu za to płacić. Niektóre zakłady ubezpieczeń z automatu wysyłają wezwania do lokatorów mieszkań, z których poleciała woda. Robią tak, bo w wielu przypadkach mieszkania są ubezpieczone, a lokatorzy chętnie podpisują, że są sprawcami zalania wiedząc, że ubezpieczyciel pokryje straty.

A jeśli ktoś nie ma polisy, a z jego mieszkania przelała się woda do lokalu poniżej?

Wszystko zależy od okoliczności. Sprawdźmy na przykładzie:

Paweł i Gaweł – Aleksander Fredro

„Paweł i Gaweł w jednym stali domu,
Paweł na górze, a Gaweł na dole;”

Pęknięty wężyk – Paweł i Gaweł, czyli fakty krok po kroku:

 • W mieszkaniu Pawła pękł wężyk i doszło do zalania mieszkania, co spowodowało szkody w lokalu poniżej. Woda poleciała też na dół i zalała mieszkanie Gawła poniżej, powodując szkody.
 • Paweł (ten na górze) – jako właściciel mieszkania, w którym pękł wężyk, poczuwa się do odpowiedzialności za zdarzenie, bo to w końcu jego wężyk i jego mieszkanie.
 • Gaweł (ten na dole) – jako właściciel mieszkania poniżej, ma swoje ubezpieczenie i dostaje odszkodowanie za zalanie.
 • Po jakimś czasie Paweł (ten z góry) dostaje wezwanie do zapłaty za zalanie mieszkania.
Jaki jest stan prawny tej sytuacji zalania mieszkania?

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka przepisów kodeksu cywilnego:

 • Kodeks Cywilny Art. 415. Odpowiedzialność deliktowa – zasada winy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
 • Kodeks Cywilny Art. 6. Ciężar dowodu: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.
 • Kodeks Cywilny Art. 828 – Regres ubezpieczeniowy: „Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.”
Co to oznacza – czy teraz Paweł płaci za zalanie?

Nie musi płacić za zalanie mieszkania poniżej, gdy nie ma jego winy, mimo że ma poczucie winy.

Podobne sytuacje w których zalanie pochodzi z mieszkania na górze, a nie ma winy właściciel:

 • awaria pralki, zmywarki
 • wszelkie wycieki wody z urządzeń bez Twoje winy

Jak ubezpieczyciel powinien wykazać Twoją winę?

Musi wykazać, że albo złamałeś prawo, albo zachowałeś się inaczej, niż większość w podobnej, adekwatnej sytuacji zalania mieszkania. Dokonałeś deliktu, czyli odstępstwa od obowiązującego prawa lub norm, lub odstępstwa od po prostu zdrowego rozsądku, co może spowodować odpowiedzialność za zalanie. Nie zachowałeś się zgodnie ze wzorcem należytej staranności. Wzorzec powinien być obiektywny, a nie idealny. Obiektywny – to taki który bierze pod uwagę oczekiwania społeczne, a nie wyobrażenia poszkodowanego. Czyli musi wykazać, że wężyk był stary lub zmurszały, i na sam widok powinieneś go wymienić, aby uniknąć zalania mieszkania. Albo wykazać, że był źle zamontowany. Albo jakkolwiek wykazać winę. Zazwyczaj ubezpieczyciel tego nie robi, ale w przypadku odpowiedzialności za zalanie, może postępować inaczej.

Ty, jako oskarżany o winę, wcale nie musisz pomagać nikomu w zbieraniu dowodów, ani mu tego ułatwiać.

Tu włącza się moralność. Jeśli coś zaniedbałeś – przyznaj się i zapłać, ale jeśli wszystko robisz właściwie – to nie ma Twojej winy za zalanie.

Sam fakt, że wydarzyło się coś, co wyrządziło jakąś szkodę lub jakąś krzywdę nie oznacza, że ktoś jest temu winny, czy za to odpowiedzialny. Nawet, jeśli jest czyjaś wina i nawet obejmuje to polisa, to poszkodowany musi skutecznie wykazać czyjąś winę.

Zalania sąsiedzkie to najczęstsze szkody wypłacane przez ubezpieczycieli w ramach odszkodowania. Jeśli ktoś ma ubezpieczone mieszkanie i zalewa sąsiada, to coraz częściej zakłady ubezpieczeń obejmują to swoją ochroną bez badania winy. To, że doszło do jakiejś szkody lub krzywdzenia nie oznacza automatycznie, że ktoś ponosi za to winę lub jest odpowiedzialny. Nawet jeśli okazuje się, że ktoś jest winny i miał u ubezpieczyciela polisę, to poszkodowany musi udowodnić tę winę.
Zalania sąsiedzkie są częstym powodem wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli. Coraz częściej ubezpieczyciele rozszerzają swoją ochronę na przypadki zalewania sąsiadów przez swoich klientów, bez konieczności wykazywania winy. Jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi w przypadku zalanego sąsiada?

Jak chronić się przed potencjalnymi konsekwencjami finansowymi w razie zalania sąsiada?

Jeśli jednak otrzymałeś wezwanie do zapłaty od ubezpieczyciela sprawcy z powodu odpowiedzialności za zalanie – warto zareagować. Odmówić albo zapłacić. Ale powinieneś reagować. Poniżej propozycja odpowiedzi na pismo od ubezpieczyciela, w sytuacji gdy on wzywa Ci do odpowiedzialności za zalania mieszkania, a Ty nie poczuwasz się do winy:

„W odpowiedzi na otrzymane wezwanie z dnia …. numer spraw / szkody … odmawiam zapłaty z uwagi na brak mojej winy i odpowiedzialności. Jeśli posiadają państwo dowody mojej winy, to proszę je przedstawić. Jeśli nie potrafią państwo udowodnić mojej winy, proszę o pismo zwrotne z informacją, że odstępują Państwo od roszczenia. Jeśli są Państwo w stanie wykazać moją winę, proszę o przesłanie wraz z dowodami mojej winy, szczegółowego kosztorysu, na który składa się kwota którą Państwo dochodzicie.”

Podsumowanie

Zgodnie z zasadą odpowiedzialności cywilnej, sprawca zalania mieszkanie sąsiada ponosi odpowiedzialność za pokrycie kosztów związanych z naprawą szkód. W przypadku zalania lokalu, zajmujący lokal na niższym piętrze ma prawo do ubiegania się o rekompensatę za szkodę wyrządzoną. Jest to ważne, aby sprawca szkody zrozumiał konsekwencje tego zdarzenia i podjął odpowiednie kroki w celu pokrycia strat sąsiadowi. W sytuacji, gdy dochodzi do zalania mieszkania sąsiada, konieczne jest szybkie działanie i współpraca obu stron w celu naprawienia szkód, ale nie zawsze winą musi być obciążony właściciel mieszkania na wyższej kondygnacji.

 1. Jeśli dostałeś wezwanie – reaguj
 2. Jeśli masz mieszkanie – ubezpiecz. Możesz to zrobić z nami – za grosze, albo dobrze – TUTAJ
 3. Zobacz ubezpieczeniowy przewodnik  po zalaniach sąsiedzkich TUTAJ

 

Interesujące? Udostępnij!